PQDE6W-Q24-D24-DIN
DigiKey Part Number
179-PQDE6W-Q24-D24-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQDE6W-Q24-D24-DIN
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY +/-24V 6W
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 2 Output 24V -24V 125mA, 125mA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PQDE6W-Q24-D24-DIN Models
Category
Voltage - Output 2
-24V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
125mA, 125mA
Series
Power (Watts)
6W
Packaging
Tray
Voltage - Isolation
1.5 kV
Part Status
Not For New Designs
Applications
ITE (Commercial)
Input Type
DC
Efficiency
88%
Number of Outputs
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
DC Voltage - Input (Min)
10V
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
DC Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
24V