PQAE50-D24-S15-T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed DC DC Converter 1 Output 15V 3.333A 36V Input
PQAE50-D24-S15-T
DigiKey Part Number
179-PQAE50-D24-S15-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQAE50-D24-S15-T
Description
DC/DC CONVERTER 15V 50W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PQAE50-D24-S15-T Models
Category
Power (Watts)
50W
Manufacturer
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Efficiency
91%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.83" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3.333A