PGNP1-S12-S15-S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 179-PGNP1-S12-S15-S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PGNP1-S12-S15-S |
Description | DC-DC ISOLATED, 1 W, 10.8~13.2 V |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 67mA 10.8V - 13.2V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PGNP1-S12-S15-S Models |
Category | Power (Watts) 1 W |
Mfr | Voltage - Isolation 6 kV |
Series | Applications ITE (Commercial), Medical |
Packaging Tube | Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating) |
Part Status Not For New Designs | Efficiency 83% |
Type Isolated Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case 9-SIP Module, 4 Leads |
Voltage - Input (Min) 10.8V | Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm) |
Voltage - Input (Max) 13.2V | Approval Agency CE, cURus, UKCA |
Voltage - Output 1 | Standard Number 60601-1; 62368-1 |
Current - Output (Max) 67mA |