PEME1-S5-S12-S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 179-PEME1-S5-S12-S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PEME1-S5-S12-S |
Description | DC DC CONVERTER 12V 1W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 4.5V - 5.5V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PEME1-S5-S12-S Models |
Category | Voltage - Isolation 3 kV |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Features SCP |
Packaging Tube | Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating) |
Part Status Not For New Designs | Efficiency 83% |
Type Isolated Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case 7-SIP Module, 4 Leads |
Voltage - Input (Min) 4.5V | Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm) |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, UL |
Voltage - Output 1 | Standard Number 55024; 55032 Class A; 62368-1 |
Current - Output (Max) 84mA | Base Product Number |
Power (Watts) 1 W |