PEME1-S15-D15-S
DigiKey Part Number
179-PEME1-S15-D15-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEME1-S15-D15-S
Description
DC-DC ISOLATED 3KV, 1 W, 13.5~16
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 34mA, 34mA 13.5V - 16.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEME1-S15-D15-S Models
Category
Current - Output (Max)
34mA, 34mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
81%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
13.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
16.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)