PDS1-S15-S15-M-TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 67mA 13.5V - 16.5V Input
PDS1-S15-S15-M-TR
DigiKey Part Number
179-PDS1-S15-S15-M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
179-PDS1-S15-S15-M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
179-PDS1-S15-S15-M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDS1-S15-S15-M-TR
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PDS1-S15-S15-M-TR Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Efficiency
81%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
13.5V
Size / Dimension
0.50" L x 0.33" W x 0.29" H (12.7mm x 8.3mm x 7.3mm)
Voltage - Input (Max)
16.5V
Approval Agency
EN
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A
Current - Output (Max)
67mA
Base Product Number
Power (Watts)
1 W