PDQE10-Q24-D12-D
DigiKey Part Number
179-PDQE10-Q24-D12-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQE10-Q24-D12-D
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDQE10-Q24-D12-D Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Current - Output (Max)
416mA, 416mA