PDQ15-Q48-S15-D
DigiKey Part Number
179-PDQ15-Q48-S15-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQ15-Q48-S15-D
Description
DC DC CONVERTER 15V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
PDQ15-Q48-S15-D Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
1A