PDQ15-Q24-D5-D
DigiKey Part Number
179-PDQ15-Q24-D5-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQ15-Q24-D5-D
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 1.5A, 1.5A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
PDQ15-Q24-D5-D Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
85%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-5V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.5A, 1.5A