PBO-10C-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Mornsun America, LLC
In Stock: 6 821
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 830mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PBO-10C-12
DigiKey Part Number
179-PBO-10C-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBO-10C-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PBO-10C-12 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
82%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
6-SIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
1.26" L x 0.59" W x 0.68" H (32.0mm x 15.0mm x 17.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
830mA
Load Regulation
±1.5%
Power (Watts)
10 W