MFLS250-1348
DigiKey Part Number
179-MFLS250-1348-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFLS250-1348
Description
AC/DC CONVERTER 48V 250W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
MFLS250-1348 Models
Voltage - Isolation
4.38 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.50" L x 2.50" W x 1.58" H (114.3mm x 63.5mm x 40.1mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
7.2 A