MFLS250-1048
DigiKey Part Number
179-MFLS250-1048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFLS250-1048
Description
AC/DC CONVERTER 48V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFLS250-1048 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4.38 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.50" L x 2.50" W x 1.58" H (114.3mm x 63.5mm x 40.1mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, CSA, NEMKO, UL
Current - Output 1
7.2 A