MBC450-1T24G-S is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
Image for MBC450-1T24G-S is not available
MBC450-1T24G-S
DigiKey Part Number
179-MBC450-1T24G-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBC450-1T24G-S
Description
AC/DC CONVERTER 24V 295W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
Voltage - Isolation
5.94 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Size / Dimension
6.50" L x 4.00" W x 1.60" H (165.1mm x 101.6mm x 40.6mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
18.75 A