MBC150-1T24G-2
DigiKey Part Number
179-2795-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBC150-1T24G-2
Description
AC/DC CONVERTER 24V 110W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBC150-1T24G-2 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
5.9 kV
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
4.17 A