HBB15-1.5-AG
DigiKey Part Number
179-2318-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBB15-1.5-AG
Description
AC/DC CONVERTER 15V -15V 41W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear AC DC Converters 2 Output 15V -15V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HBB15-1.5-AG Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
55%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Type
Linear
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Size / Dimension
7.00" L x 4.87" W x 2.95" H (177.8mm x 123.7mm x 74.9mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CE, CSA, UL
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
1.5 A
Base Product Number
Current - Output 2
1.5 A