DQD6-48-S12-T
DigiKey Part Number
179-DQD6-48-S12-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQD6-48-S12-T
Description
DC-DC, ISOLATED, 6 W, 18~75 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 75V Input
Category
Power (Watts)
6W
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (75.9mm x 31.5mm x 21.3mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CE, UKCA
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA