DQD6-24-S24-T
DigiKey Part Number
179-DQD6-24-S24-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQD6-24-S24-T
Description
DC-DC, ISOLATED, 6 W, 9~36 VDC I
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 250mA 36V Input
Category
Power (Watts)
6W
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Efficiency
86%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (75.9mm x 31.5mm x 21.3mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, UKCA
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
250mA