DQD50-48-S24-T
DigiKey Part Number
179-DQD50-48-S24-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQD50-48-S24-T
Description
DC-DC ISOLATED, 50W, 18~75 VDC I
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 2.083A 75V Input
EDA/CAD Models
DQD50-48-S24-T Models
Category
Power (Watts)
50W
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Isolation
1.5 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.083A