DQD50-48-S24-DIN
DigiKey Part Number
179-DQD50-48-S24-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQD50-48-S24-DIN
Description
DC-DC ISOLATED, 50W, 18~75 VDC I
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.083A
EDA/CAD Models
DQD50-48-S24-DIN Models
Category
Power (Watts)
50W
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Isolation
1.5 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Input Type
DC
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 1.03" H (76.0mm x 31.5mm x 26.1mm)
DC Voltage - Input (Min)
18V
Approval Agency
CE, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
75V
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.083A