DQD50-24-S12H
DigiKey Part Number
179-DQD50-24-S12H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQD50-24-S12H
Description
DC-DC ISOLATED, 50W, 9~36 VDC IN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.167A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DQD50-24-S12H Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
92%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.86" H (50.8mm x 25.4mm x 21.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
4.167A
Base Product Number
Power (Watts)
50 W