DHP1-5-S12-M
DigiKey Part Number
179-DHP1-5-S12-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHP1-5-S12-M
Description
DC-DC ISOLATED, 1 W, 4.5~5.5 VDC
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 4.5V - 5.5V Input
EDA/CAD Models
DHP1-5-S12-M Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
78.5%
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output (Max)
84mA