DHP1-12-S12-M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 10.8V - 13.2V Input
DHP1-12-S12-M
DigiKey Part Number
179-DHP1-12-S12-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHP1-12-S12-M
Description
DC-DC ISOLATED, 1 W,10.8~13.2 VD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DHP1-12-S12-M Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
80%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V
Approval Agency
cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
84mA