110IMX7-12-12-8G
DigiKey Part Number
110IMX7-12-12-8G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
110IMX7-12-12-8G
Description
DC DC CONVERTER 12V 12V 7.2W
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 2 Output 12V 12V 300mA, 300mA 60V - 150V Input
EDA/CAD Models
110IMX7-12-12-8G Models
Category
Current - Output (Max)
300mA, 300mA
Mfr
Power (Watts)
7.2 W
Series
Voltage - Isolation
2.5 kV
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
60V
Voltage - Input (Max)
150V
Package / Case
14-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.4mm)
Voltage - Output 2
12V