0RQB-C5U54LG
DigiKey Part Number
507-2165-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0RQB-C5U54LG
Description
DC DC CONVERTER 54V 162W
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 54V 3A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0RQB-C5U54LG Models
Category
Power (Watts)
162 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.59" H (58.4mm x 36.8mm x 15.0mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Quarter Brick
Current - Output (Max)
3A