0ZCJ0010FF2E
DigiKey Part Number
5923-0ZCJ0010FF2ETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCJ0010FF2ECT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCJ0010FF2EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCJ0010FF2E
Description
PTC RESET FUSE 60V 100MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
EDA/CAD Models
0ZCJ0010FF2E Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.6 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
15 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
60V
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Size / Dimension
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
250 mA
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Max
10 A