0685P5000-01
DigiKey Part Number
5923-0685P5000-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0685P5000-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0685P5000-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0685P5000-01
Description
FUSE BRD MNT 5A 50VAC 63VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 A 50 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0685P5000-01 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 100A DC
Part Status
Active
Melting I²t
4.1
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
AEC-Q200, CE, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.062" W x 0.025" H (3.20mm x 1.58mm x 0.63mm)
Voltage Rating - AC
50 V
DC Cold Resistance
0.027 Ohms