WLS28-2XW710DXQ
DigiKey Part Number
2170-WLS28-2XW710DXQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS28-2XW710DXQ
Description
WORK LIGHT STRIP 710MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 27.95" (710.0mm) 12 ~ 30VDC Flat, Diffused
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLS28-2XW710DXQ Models
Category
Features
Dimmable, High/Low/Off Switching
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Aluminum (Al)
Series
Rated Life
75,000 Hours
Packaging
Box
Termination Style
Connector (M12)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Luminous Flux
2000lm
Lens Type
Flat, Diffused
Length
27.95" (710.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
1.10" x 0.83" (28.0mm x 21.0mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC