WLS28-2XGR-285XQ
DigiKey Part Number
2170-WLS28-2XGR-285XQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS28-2XGR-285XQ
Description
DUAL COLOR LIGHT STRIP 285MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light Green, Red 11.22" (285.0mm) 12 ~ 30VDC Flat, Clear
EDA/CAD Models
WLS28-2XGR-285XQ Models
Category
Features
Cascadable
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
Green, Red
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Luminous Flux
300lm Green, 200lm Red
Lens Type
Flat, Clear
Length
11.22" (285.0mm)
Profile (W x H)
1.10" x 0.83" (28.0mm x 21.0mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC