WLS15CDW0500DSQP
DigiKey Part Number
2170-WLS15CDW0500DSQP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS15CDW0500DSQP
Description
WORK LIGHT STRIP 500MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 19.69" (500.0mm) 12 ~ 24VDC Flat, Diffused
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLS15CDW0500DSQP Models
Category
Voltage - Supply
12 ~ 24VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
Cascadable, Dimmable
Series
Housing Material
Aluminum (Al)
Packaging
Bulk
Termination Style
Cable with Connector (M12)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
525lm
Lens Type
Flat, Diffused
Length
19.69" (500.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
1.20" x 0.61" (30.6mm x 15.5mm)