WLC90WL30RQ
DigiKey Part Number
2170-WLC90WL30RQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLC90WL30RQ
Description
WLC90 WORK LIGHT; DIMENSIONS: 90
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 3.50" (89.0mm) 12 ~ 30VDC Flat, Clear
Category
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Aluminum (Al), Nickel Plated
Series
Termination Style
Connector (M12)
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67/IP68G/IP69K - Dust Tight, Oil and Water Resistant, Waterproof
Illumination Color
White, Cool
Lens Type
Flat, Clear
Luminous Flux
700lm
Approval Agency
CE, cULus
Length
3.50" (89.0mm)
Base Product Number
Profile (W x H)
3.58" x 1.11" (91.0mm x 28.2mm)