WLC90WL30PWMQ
DigiKey Part Number
2170-WLC90WL30PWMQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLC90WL30PWMQ
Description
WLC90 WORK LIGHT; DIMENSIONS: 90
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White 12 ~ 30VDC Flat, Clear
Category
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
Dimmable
Series
Housing Material
Aluminum (Al)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
White
Ingress Protection
IP67/IP68/IP68G/IP69 - Dust Tight, Oil and Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
700lm
Profile (W x H)
3.58" x 1.11" (91.0mm x 28.2mm)