WLC60CW640GAQ
DigiKey Part Number
2170-WLC60CW640GAQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLC60CW640GAQ
Description
WORK LIGHT STRIP 640MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 25.20" (640.0mm) 12 ~ 30VDC Flat, Clear
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLC60CW640GAQ Models
Category
Features
Cascadable
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Aluminum (Al), Nickel Plated
Series
Rated Life
60,000 Hours
Packaging
Box
Termination Style
Connector (M12)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP67/IP68G/IP69K - Dust Tight, Oil and Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
2600lm
Lens Type
Flat, Clear
Length
25.20" (640.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
2.40" x 1.23" (60.9mm x 31.3mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC