T30UXUAQPMA
DigiKey Part Number
2170-T30UXUAQPMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T30UXUAQPMA
Description
SENSOR PROX ULTRA 100-1000MM MOD
Detailed Description
Ultrasonic Proximity Sensor 3.937" ~ 39.37" (100mm ~ 1000mm) IP67, NEMA 6 Module
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Material - Body
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Sensor Type
Ultrasonic
Ingress Protection
IP67, NEMA 6
Sensing Distance
3.937" ~ 39.37" (100mm ~ 1000mm)