T30UXUAQ8
DigiKey Part Number
2170-T30UXUAQ8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T30UXUAQ8
Description
ULTRASONIC 100MM-1M 0-10V
Detailed Description
Ultrasonic Proximity Sensor 3.937" ~ 39.37" (100mm ~ 1000mm) IP67 Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T30UXUAQ8 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Material - Body
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Bulk
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Sensor Type
Ultrasonic
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
3.937" ~ 39.37" (100mm ~ 1000mm)
Indicator
LED
Output Type
Analog Voltage
Package / Case
Module
Response Frequency
224kHz