SLSCR30-600Q8
DigiKey Part Number
2170-SLSCR30-600Q8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLSCR30-600Q8
Description
SLSCR30-600Q8 EZS RCVR 30MMODSX6
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 30mm Hand/Arm Receiver Only
Category
Protective Height
600mm
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Number of Beams
40
Series
Operating Range
0.1m ~ 18.0m
Packaging
Box
Features
Receiver Only
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Protection
Hand/Arm
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Detection Capability
30mm
Voltage - Supply
24VDC