SLC4P24-160P44 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Banner Engineering Corporation
In Stock: 1
Datasheet
Light Curtain 24mm Hand
SLC4P24-160P44
DigiKey Part Number
2170-SLC4P24-160P44-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLC4P24-160P44
Description
LIGHT CURTAIN HAND 24MM
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 24mm Hand
Category
Protective Height
160mm
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Operating Range
0.1m ~ 2.0m
Series
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
24VDC
Protection
Hand
Base Product Number
Detection Capability
24mm