QS30EDVQ
DigiKey Part Number
2170-QS30EDVQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS30EDVQ
Description
PHOTO SEN HS 100MM/NORM 1400MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diffuse Optical Sensor 39.370" (1m) NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS30EDVQ Models
Category
Response Time
1.8ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
LED
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Diffuse
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
39.370" (1m)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V