PVS28D100QP
DigiKey Part Number
2170-PVS28D100QP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVS28D100QP
Description
PARTS VERIFICATION SENSOR, 100MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diffuse Optical Sensor 3.937" (100mm) NPN/PNP
Category
Voltage - Supply
12V ~ 30V
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP
Series
Connection Method
Cable with Connector, M12
Packaging
Box
Ingress Protection
IP54
Part Status
Active
Cable Length
5.906" (150.00mm)
Sensing Method
Diffuse
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Sensing Distance
3.937" (100mm)