GS60UV395L8Q
DigiKey Part Number
2170-GS60UV395L8Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS60UV395L8Q
Description
GUIDE 60MM SPOT LIGHT UV
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light Ultraviolet 12 ~ 30VDC Flat, Clear
Category
Features
High/Low/Off Switching
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Aluminum (Al)
Series
Termination Style
Connector (M12)
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Part Status
Active
Ingress Protection
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Illumination Color
Ultraviolet
Lens Type
Flat, Clear
Profile (W x H)
2.36" (60.0mm) Dia
Approval Agency
cULus
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC