ATM0500D27K-T
DigiKey Part Number
3387-ATM0500D27K-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM0500D27K-T
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 5"
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 5" (127.00mm) 800 x 480
Category
Viewing Area
108.00mm W x 64.80mm H
Manufacturer
AZ Displays
Backlight
LED
Packaging
Box
Dot Pixels
800 x 480
Part Status
Active
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Size
0.14mm W x 0.14mm H
Touchscreen
Resistive
Dot Pitch
0.05mm W x 0.14mm H
Diagonal Screen Size
5" (127.00mm)