AWH-10G-0202-IDC
AWH-10G-0202-IDC
AWH 10G-0202-IDC
DigiKey Part Number
HHPK10H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWH 10G-0202-IDC
Description
CONN HEADER 10POS IDC GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Rectangular Header Connector IDC Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AWH 10G-0202-IDC Models
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Packaging
Tube
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Header
Features
Feed Through, Polarizing Key
Contact Type
Male Pin
Contact Finish
Gold
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
1.00µin (0.025µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)