AWG28-50/G-1/300 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 86
Datasheet
Flat Ribbon Cable Gray 50 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 25.0' (7.62m)
AWG28-50/G-1/300
DigiKey Part Number
AE50A-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-50/G-1/300
Description
CBL RIBN 50COND 0.039 GRAY 25'
Customer Reference
Detailed Description
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.969" (50.01mm)
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
50
Length
25.0' (7.62m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG