AWG28-26/G/300
DigiKey Part Number
AE26G-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-26/G/300
Description
CBL RIBN 26COND 0.05 GRAY 10'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 26 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 10.0' (3.05m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.300" (33.02mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
26
Ratings
UL Style 2651
Pitch
Conductor Material
Copper, Tinned
Length
10.0' (3.05m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG