AWG28-24/G/300 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 4 606
Datasheet
Flat Ribbon Cable Gray 24 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 50.0' (15.24m)
AWG28-24/G/300
DigiKey Part Number
AE24G-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-24/G/300
Description
CBL RIBN 24COND 0.05 GRAY 50'
Customer Reference
Detailed Description
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.200" (30.48mm)
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
24
Length
50.0' (15.24m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG