AWG28-24/G-1/300
DigiKey Part Number
AE24A-300-ND
123-AWG28-24/G-1/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-24/G-1/300
Description
CBL RIBN 24COND 0.039 GRAY 300'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 24 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 300.0' (91.44m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.945" (24.00mm)
Packaging
Bulk
Digi-Spool®, Continuous Spool
Part Status
Active
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
24
Length
300.0' (91.44m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG