AWG28-20/G/300
DigiKey Part Number
AE20G-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-20/G/300
Description
CBL RIBN 20COND 0.05 GRAY 10'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 20 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 10.0' (3.05m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.000" (25.40mm)
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
20
Length
10.0' (3.05m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG