AWG28-16/G-1/300
DigiKey Part Number
AE16A-300-ND
123-AWG28-16/G-1/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-16/G-1/300
Description
CBL RIBN 16COND 0.039 GRAY 300'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enter Number of Feet in Order Quantity - Flat Ribbon Cable Gray 16 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.630" (16.00mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Part Status
Active
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
16
Length
300.0' (91.44m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG