AWBR-400-02-SR1
DigiKey Part Number
AE11587TR-ND - Tape & Reel (TR)
AE11587CT-ND - Cut Tape (CT)
AE11587DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWBR-400-02-SR1
Description
LED CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SSL Connector 2 Position Receptacle, Poke-In Wire Board to Cable/Wire 0.157" (4.00mm) Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AWBR-400-02-SR1 Models
Category
Pitch
0.157" (4.00mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Gauge
18-20 AWG
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Style
Board to Cable/Wire
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Connector Type
Receptacle, Poke-In Wire
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
9A