AT-K-26-8-S/1000
DigiKey Part Number
A0083R-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT-K-26-8-S/1000
Description
CABLE MOD FLAT 8COND SLVR 1000'
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Conductor Modular Straight Cable Silver 1000' (304.80m)
Category
Conductor Strand
7/0.0063"
Manufacturer
Assmann WSW Components
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Spool
Cable Width
0.346" (8.80mm)
Part Status
Active
Cable Height
0.097" (2.46mm)
Cable Type
Straight
Shielding
Unshielded
Number of Conductors
8
Voltage
30 V
Length
1000' (304.80m)
Conductor Material
Copper, Bare
Jacket Color
Silver
Base Product Number
Wire Gauge
26 AWG