ADS37A-KG-TAXB5
ADS37A-KG-TAXB5
ADS37A-KG-TAXB5
DigiKey Part Number
AE10989-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADS37A-KG-TAXB5
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Rows
2
Features
Board Lock, Grounding Indents
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C